Jak jsou podle statistik z povinného ručení někteří řidiči připraveni na zimní provoz.

Asi každý ví, že riziko dopravní nehody v zimním provozu je výrazně vyšší než v provozu letním. A co na toto téma říkají statistiky z povinného ručení? Proč je riziko nehody na sněhu či náledí o 1500 % vyšší než při letním provozu?

  • O 100 % narůstá v zimním období pravděpodobnost, že se vám podaří vjet autem do nějaké díry nebo výtluku na silnici.
  • Pravděpodobnost, že na sněhu nezvládnete vaše vozidlo se oproti jízdě po suché vozovce zvyšuje o 600 %.
  • Přibližně 20 % řidičů vyjíždí s letními pneumatikami i na zasněžené vozovky, čímž se výrazně zvyšuje pravděpodobnost nezvládnutí vozidla.
  • Z 80% řidičů, kteří v zimě jezdí na zimních pneumatikách jich

o minimálně 20 % bude mít vzorek na pneumatikách nižší než 4 mm, což je de facto letní guma

o 10 % nebude mít přezuta všechna kola nebo bude mít pneumatiky starší než 4 roky, což bude mít za následek nedostatečnou přilnavost k vozovce (směs, ze kterých jsou pneumatiky vyrobeny, s léty tvrdne)

o 5 – 10 % používá repasované gumy, nebo dokonce celoroční pneumatiky, které jsou pro bezpečnou jízdu nevhodné v jakémkoli ročním období

o 5 – 10 % používá nejlevnější pneumatiky, které dlouhodobě neprochází testy bezpečnosti ani v extrémních ani v běžných podmínkách provozu (nejčastěji jsou dováženy z Číny)

Co z těchto statistik vyplývá a co lze doporučit?

Nehody v zimním období jsou četnější a škody z povinného ručení dosahují vyšších částek. Také doba likvidace škod se v zimě prodlužuje. Pokud to není nezbytně nutné, vyjíždějte v zimě pouze na upravené vozovky. Zachovávejte mezi kolemjedoucími vozidly větší rozestupy, než ukládají předpisy, protože brzdná dráha se i při padesátikilometrové rychlosti v zimních podmínkách prodlužuje o 10 – 15 metrů. Při jízdě věnujte svoji pozornost výhradně silničnímu provozu a vyvarujte se jakýchkoli jiných činností, které mohou rozptylovat vaši pozornost, jako jsou např. telefonování nebo jídlo.

ZÁKONNÉ POJIŠTĚNÍ VOZIDEL